مطلع مهر

مهارتهای پیش از ازدواج و مهارتهای زندگی

بررسي مشكلات وموانع ازدواج

2- سن

مانع سن گاهي در پايين بودن خودر انشان ميدهد و گاهي در بالا بودن . صرف پايين بودن سن براي ازدواج جوانان نمي تواند مانعي محسوب شود اين امر در صورتي است كه فرد از رشد عقلي بالايي برخوردار باشد.

از جمله نتايج مثبت ازدواج در سنين پايين تر : انعطاف پذيري، گذشت و نشاط روحي بيشتر به همراه توقعات پايين تر و آسيب پذيري كمتر خواهد بود.

در حالت بعدي بالا رفتن سن افراد به خصوص دختراني كه از سن بچه دار شدنشان گذشته است و نيز اكراه اطرافيان ، بهعنوان مانعي براي ازدواج انها محسوب  مي شود؛ در صورتي كه بايد توجه داشت كه «زوجيت» مستقل از فرزند اوري است و چه بسا چنين افرادي بيشترين آرامش را در زندگي مشترك تجربه خواهند كرد.

بايد توجه داشت گاهي بالا رفتن سن منجر به كسب تجربه ي بيشتر و رسيدن به پختگي مي شود.

3- سربازي

در مورد رفع مانع سربازي بايد به نكات زير توجه كرد:

1-        پسراني كه تحصيلات دانشگاهي دارند مشكل خاصي جهت سربازي ندارند؛ چرا كه ميتوانند بعداز پايان تحصيلات در قالب تعهدهايي كه همراه با انجام شغلشان است ، خدمت سربازي را انجام داده بدون اينكه وقفه اي در زندگيشان به وجود آيد.

2-        خانواده ي دختر علت معافيت فرد جويا شوند و نسبت به صحت آن تحقيق كنند.

3-        سربازي نرفتن پسرها در اصل مانعي براي ازدواج محسوب نمي شود چرا كه فرد مي تواند عقد كرده سپس به سربازي رود.

4-        فرار از سربازي نه تنها مشكل را حل نمي كند، بلكه در آينده بر مشكلات فرد مي افزايد؛ چه بسا اگر قصد خروج از كشور داشته باشد، بخواهد در جايي مشغول به كار شود و... ارائه كارت پايان خدمت لازم است.

5-        كسي كه از سربازي فرار مي كند ، نشان مي دهد كه آمادگي برخورد با مشكلات را ندارد.

6-        در صورتي كه پسر احساس نياز به ازدواج نمي كند، بهتر است ازدواج را به بعد از گذراندن خدمت سربازي موكول كند.

7-        اگر سربازي نرفته ايد و قصد ازدواج داريد، اين موضوع را با خانواده دختر مطرح كرده و عنوان كنيد كه ممكن است در شهر دور مشغول خدمت شويد تا آنها با آگاهي كامل تصميم گيري نمايند.

8-        دختر خانم! اگر فرد مورد نظر شما در شهري دور از شما مشغول به خدمت سربازي است، با دقت و بررسي بيشتري نسبت به خود و ظرفيت سنجي خود تصميم بگير.

9-        اگر فرد مشغول به خدمت سربازي در محل سكونت خود باشد و درآمد كافي جهت گذراندن حداقل زندگي مشترك را نداشته باشد، خانواده ها ميتوانند با كمك هاي مادي و معنوي خود آنها را حمايت كنند و از مشكلات آنها بكاهند.

10- افرادي كه مجبورند اين دو سال را به دور از محل زندگي بگذرانند، اين مسأله مانعي براي ازدواجشان نيست و اين افراد ميتوانند دوران عقد خود را همراه با سربازي بگذرانند.

11-  عقد در دوران سربازي شيرين و زيباست و زوج مي توانند با نامه نگاري و نوشتن مطالب اميد بخش و دلگرم كننده، در زيباتر كردن اين دوران يكديگر را ياري داده يا در هنگام مرخصي در اين دوران با يكديگر ملاقات داشته باشند.

 

4- مشكلات اقتصادي

عمده ترين موضوعي كه در جامعه مانع ازدواج جوانان تلقي مي شود . مشكل اقتصادي است. اين موضوع مربوط به دوران فعلي فقط نيست، زمان صدر اسلام نيز به اين مشكل خيلي ها استناد مي دادند، ولي پيامبر (ص) و اهل بيت اين مسأله را مانع ازدواج نمي دانستند.

فرد در اثر ازدواج احساس مسئوليت بيشتري مي كند و افق هاي جديدي به روي او باز مي شود:

 •   چه بسا افرادي كه بدون كمترين امكانات اقتصادي تصميم به ازدواج گرفته اند و پس از ازدواج خداوند از فضل خود آنها را بي نياز ساخته است.
 •    در پرتو ازدواج راه هاي جديدي براي كسب درآمد بيشتر پيدا مي شود.
 •    فرد در معاملات اقتصادي و توسعه ي شغل پر دل تر و شجاع تر عمل مي كند.
 •    برخي افراد براي كسب امكانات اقتصادي بيشتر ازدواج خود را به تأخير مي اندازند، در اين صورت با گذشت دوران جواني و بهار ازدواج دچار سردرگمي، نابساماني و زندگي بي روح و سرد خواهند شد.
 •    مزاياي شغلي و تسهيلات از قبيل اعطاي وام ، زمين و... براي افراد متأهل بيشتر از مجردين است.
 •    در اين زمينه خانواده ها و فاميل مي توانند با ايجاد قرض الحسنه هاي خانوادگي و اختصاص بخشي از اعتبارات صندوق به ازدواج جوانان فاميل در حل مشكلات اقتصادي آنها كمك شاياني را داشته باشند.
 •    بيكاري و نداشتن ثبات شغلي مشكلي است در سر راه ازدواج جوانان كه حمايت  خانواده ها احساس مسئوليت اطرافيان، حمايت هاي دولتي و همت خود افراد در كاهش مشكلات آنها مؤثر است.
 •    يكي از مشكلات بسيار مهم براي خانواده دختر تأمين جهيزيه است كه با ساده تر كردن اين سنت پسنديده و تهيه مايحتاج اوليه و ضروري زندگي مي توانند از اين مشكلات بكاهند.
 •    اقوام و فاميل طرفين با درايت و بزرگواري مي توانند به عنوان راهنما به خانواده هاي طرفين توصيه كنند كه مراسم هرچه ساده تر و جهيزيه هرچه  مفيدتر و ضروري تر صورت پذيرد.
 •    براي كمتر و سبك تر شدن بار مخارج ازدواج با جلوگيري از تجمل گرايي و چشم و هم چشمي و برگزاري مراسم و جشن ساده تر بكوشند و از بدهي هاي سنگين پس از ازدواج رهايي يابند.
 •    براي حل مشكل مسكن هم سكونت موقت در منزل والدين در صورتي كه باعث درگيري و توهين و تحقير نشود، اجاره نشيني و كمك والدين به زوجين در اين امر راهگشا است.

5- مشكلات خانوادگي

در اين قسمت نكته هايي ارائه ميگردد كه براي رفع بعضي از مشكلات خانوادگي مي تواند مؤثر باشد.(براي نظم بيشتر ، راه ها تحت عنوان  موضوع مربوطه دسته بندي شده اند.)

طلاق

 •    اگر فرزند طلاق هستيد ، با بالا بردن خصوصيات اخلاقي و مهارت هاي فردي و اجتماعي و تقويت روحيه عاطفي جبران اين نقيصه را بكنيد.
 •    بدانيد كه به هر حال قضيه طلاق والدينتان باعث ايجاد شبهه براي خانواده طرف مقابل مي شود، لذا سعي كنيد در جلسات خواستگاري ضمن مطرح كردن به موقع اين موضوع ، در جهت روشن شدن ذهن طرف مقابل بكوشيد.

اختلاف والدين

 •    مراقب باشيد تجربه طلاق يا اختلاف والدينتان شما را نسبت به ازدواج بدبين نكند.
 •  مراحل طلاق يا اختلاف والدينتان مي تواند براي شما آينه عبرتي باشد كه دچار آن مشكلات نشويد.
 •    اگر آوازه ي اختلافات والدينتان همه جا پيچيده است، سعي كنيد در جلسات خواستگاري در اشاره اي مناسب صورت واقعي اين اختلافات را توضيح دهيد.

اعتياد والدين/ سابقهي انحرافات اخلاقي/ سابقه ي بزه كاري و حبس

 •    اگر بلاي اعتياد دامن گير يكي از والدين شما شده است ، بدانيد مادامي كه فرد موفق به ترك نشده و اقدامات شما و ديگر اعضا در ترك دادن ثمري نداشته است، براي شما بهتر است كه هر چه زودتر  از آن جمع به وسيله ازدواج جدا شويد.
 •   اگر احساس مي كنيد بدنامي اعتياد والدينتان روي زندگي حال و آينده شما سايه انداخته است، بهتر است براي آنكه به طرف مقابلتان اطمينان دهيد كه شخصيت شما جدا از  فضاي حاكم بر خانواده تان است، توانايي هاي فردي خود را افزايش دهيد. به دنبال وجهه ي اجتماعي مثبتي براي خود در جامعه باشيد و در يك كلام شخصيتي قوي جدا از خانواده براي خود ترسيم كنيد.
+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم مهر 1388ساعت 19:12  توسط سراستاد  | 

بررسي مشكلات وموانع ازدواج

۶- عدم وجود خواستگار مناسب

اگر كسي قصد ازدواج داشته باشد و ازدواج براي او  واجب باشد و خواستگاري براي او نيايد چه بايد بكند؟

اولين اقدام، عدول از برخي معيارهاست. يعني از بين معيارهاي انتخاب همسر- كه برخي سليقه اي و ذوقي است – چشم پوشي كند. مثلاً اينكه همسرتان حتماً از سادات باشد يا تحصيلات عاليه داشته باشد، جزء ملاك هاي اساسي نيست. بايد تا آنجا كه مي شود، از برخي از اين معيارها دست كشيد تا دايره انتخاب زياد شود. بنابر اين بلند پروازي، رؤيا پردازي و بالا بودن سطح توقعتان مي تواند به بهاي اين تمام شود  كه براي هميشه مجرد باقي بمانيد.

دوم، بايد كاري كنيد تا آنجايي كه مي توانيد شايستگي خود را زياد نماييد. مثلاً پسري كه كار ندارد، برود دنبال كار، دختر تحصيلاتش را مقداري بالا ببرد و از همه مهم تر ، روي اخلاق فردي خود كار كند. بنابر اين در اجتماعات سالم ظاهر شويد؛ مثل مساجد، برنامه هاي مذهبي، دانشگاه و... زيرا اين حضور مي تواند باعث بروز استعدادها و خلاقيت هاي دروني شما شود و بستر را جهت مورد انتخاب قرار گرفتن شما مهيا نمايد.

سوم، توجه به وقار و آراستگي ظاهري در معاشرت هاي اجتماعي و حضور مثبت در فعاليت هاي خوب و مناسب اجتماعي كمك مي كند جوانان شايسته شناخته شوند.

چهارم، رفع رفتارها و اخلاقيات نامناسب و نقاط ضعفي كه در مورد ازدواج مورد توجه ديگران است. بدخلقي ها، عصبيت ها، بدزباني ها، و... آفت هايي است كه به وجهه ي شخص بسيار لطمه مي زند.

پنجم ، همه بايد احساس مسئوليت كنند. اگر در ميان فاميل و دوستان ، دختر و پسري سراغ دارند كه مناسب يكديگرند، باني خير شوند و البته با رعايت اصول اخلاقي و پس از مشورت با يك فرد پخته، در اين مورد پيش قدم شوند.

ششم، دعا و توكل به خداوند و توسل به اهل بيت (ع) است.

بزرگي از اهل دل اين سفارش را مي كرد كه چهل روز دعاي «يا مَن تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَكارِه» را بخوانيد. نگارنده شاهد اين بود كه جواني كه ازدواجش خيلي سخت شده بود، با اين دعا در كمال ناباوري چه ازدواج شيريني نمود.

 

7- توهمات

گاه آنچه به عنوان مانع در مورد ازدواج مي پنداريم، جز توهم نيست. لذا در اين قسمت با اشاره به برخي از اين امور به اختصار بعضي راه حلها ارائه مي گردد.

ترس از شكست

اين توهم بر اثر سابقه شكست خود يا ترس از تجربيات ناموفق  ديگران بوجود مي آيد و براي درمان آن بايد:

 • با توكل به خداي قادر امر ازدواج را پي بگيريد و از شكست نهراسيد.
 • اگر در گذشته تان شكستي پيرامون ازدواج داشته ايد، منفي بافي را كنار بگذاريد و بدانيد تمام افراد جنس مخالف بد نيستند. لذا ضمن عبرت گرفتن از تجربه ي ناموفق گذشته به آينده نگاهي روشن داشته باشيد.
 • قرار نيست اگر يك نفر در ازدواجش شكست خورد ، همه در ايم امر دچار شكست شوند.
 • قرار نيست با ازدواج دست و پاي ما بسته شود و زنداني شويم، پس سياه نمايي نكنيم.
 • هنگام انتخاب همسر خوب است نظر وي را در مورد آزادي هايي كه در دوره ي مجردي داشتيد و حفظ آنها برايتان مهم است بپرسيد و با پرداختن به اين موضوع، از اضطراب رهايي يابيد.
 • آنچه مي تواند ترس و استرس ما را به هنگام مواجه با تغييرات كاهش دهد اين است كه پيش از رسيدن به مرحله تغيير خودمان را آماده كنيم.
 • به خودمان بقبولانيم ما از عهده ي مشكلات و سختي ها بر خواهيم آمد.
 • يك همراه خوب و همدل نه تنها باري به دوش شما نيست بلكه يار لحظه هاي غم و شاديتان است. لذا آگاه باشيد كه اختيار نمودن همسري كه واقف به مسيرهاي پيشرفت و ترقي خود و شما باشد مي تواند به رشد شما كمك كند.

8- مشكلات عاطفي

يعضي آنچنان به خانواده وابسته اند كه تصور جدايي از پدر و مادر برايشان خيلي سخت است. براي حل اين مشكل بايد موارد زير را بكار برد:

 •   احساس محبت و وابستگي نسبت به خانواده حس زيبا و لازمي است ، اما از يك سني به بعد لازم است فرد  با شركت در اجتماعات خارج از منزل، تمريني جهت كم كردن اين وابستگي ها انجام دهد تا به هنگام ازدواج فرد و خانواده اش دچار بحران روحي نشوند.
 •    بدانيد ازدواج شما را از پدر و مادرتان يا آنها را از شما نمي گيرد، بلكه با اضافه شدن يك نفر به جمع شما، شكل تازه اي به روابط و شيوه ي محبتتان مي دهد.

آسيب پذيري هاي روحيتان را به كمك تفكر، تأمل و مشورت با مشاوري امين شناسايي كنيد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم مهر 1388ساعت 19:7  توسط سراستاد  | 

تسهیل ازدواج

وظيفه همگاني جهت تسهيل ازدواج

اينك اين سؤال مطرح ميشود كه ازدواج جزء كدام دسته ي واجبات است؟

در پاسخ بايد گفت: قطعاً شرايط ازدواج نيز مانند شرايط  نماز است. اگر بر جواني ازدواج واجب شد، تحصيل شرايط ازدواج هم بر او واجب مي شود. البته يك فرق عمده در وجوب ازدواج جوانان با ديگر واجبات وجود دارد و ان اين است كه تحصيل شرايط و مقدمات ازدواج صرفاً تكليف خود جوان نيست؛ بلكه بنا بر آيه «وأنكحوا الايامي منكم و الصالحين من عبادكم و إمائكم» دستور خداوند نتنها به جوانان ، كه به ديگر مسلمانان نيز تحصيل شرايط ازدواج واجب است.

بطور مثال اگر در جامعه بر يك ميليون جوان امر ازدواج واجب باشد، بر دولتمردان و ديگر افراد مسئول و توانمند نيز واجب است كه شرايط ازدواج انها را فراهم نمايند بر نمايندگان مجلشس و قانونگذاران است كه قوانين تسهيل ازدواج جوانان را به تصويب برسانند بر اعضاي شوراهاي شهر و روستاست كه امكانات شهر و روستا را در جهت ازدواج جوانان مهيا نمايند بر پدر و مادر و بزرگان ان جوان است كه زمينه ازدواج جوانشان را مهيا سازند. متمكنين با اموال خود، راسنه ها با اطلاع رساني و تبيين فرهنگ صحيح در تسهيل امر ازدواج كوشش نمايند و در يك جمله بايد گفت: هيچ مسلماني در اين خصوص بي مسئوليت نيست. بانك ها ، قرض الحسنه ها و سيستم هاي بانكي كشور بايد با اختصاص و اعطاي تسهيلات خود به امر ازدواج در رونق بخشيدن به مهم گامهاي اساسي بردارند بر اين اساس وقتي ازدواج واجب است، تسهيل ازدواج هم بر همگان واجب مي شود و بايد زمينه هاي شكل گرفتن ازدواج جوانا را همه فراهم اورند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم شهریور 1388ساعت 19:1  توسط سراستاد  | 

بررسی موانع و مشکلات ازدواج

برخي از موانع ازدواج عبارتند از موارد زير كه در آينده به تفصيل به بررسي تك تك اين موانع خواهيم پرداخت:

1-           تحصيلات و ازدواج

2-           سن

3-           سربازي

4-           مشكلات اقتصادي

5-           مشكلات خانوادگي

6-           عدم وجود خواستگار مناسب

7-           توهمات

8-           مشكلات عاطفي

تحصيلات و ازدواج

پسري كه علاقه مند به ادامه تحصيل است در صورتي كه احساس نياز به ازدواج ندارد، بهتر است ازدواج را به تأخير بيندازد ولي اگر فرد احساس كند نسبت به جنس مخالف دچار لغزش شده است، احساس ميكند كنترل شهوات برايش سخت شده چه در برخورد با جنس مخالف، چه هم جنس، چه در تنهايي،همين كه اين احساس را كرد، اينها همه نشانه نياز به ازدواج است و در اين صورت نبايد به خاطر تحصيلات ازدواج را به تأخير بياندازد البته در مورد خانمها چه نياز به ازدواج پيدا شد و چه نشد اصل اوليه اين است كه دختر هرچه زودتر اگر امكان ازدواج فراهم بود ازدواج كند چرا؟

1-                       بخاطر انواع و اقسام مزاحمت ها

مي خواهد درس بخواند ، مرتب برايش مزاحمت ايجاد ميشود چه با قصد منفي ، چه به نيت خواستگاري.

2-                       ذهنيت هاي اطرافيان

دختري كه دنبال كسب علم است و مي خواهد به مركزي يا نزد استادي برود و بحث كند، چون مجرد است ،هميشه يك ذهنيت منفي به دنبالش است .

3-                       از دست دادن موقعيت هاي مناسب

در اين چند سال كه ميخواهد به قله علم برسد، خواستگارهاي خوبي داشته ، رد كرده و حالافوق ليسانس گرفته و سنش هم بالا رفته و خواستگارهايش هم از كيفيتشان و كميتشان كاسته شده است و برعكس اينكه خواستگاران آنچناني را رد كرده ، توقعش بالا رفته است.

4-                       عدم سازگاري

انسان هر چه سنش بالاتر مي رود، قوه سازگاري و انعطاف پذيريش كمتر ميشود. لذا چه دختر ، چه پسر بهتر است زودتر ازدواج كنند .

5-                       عدم تناسب تحصيلي

رنج تحصيلي دخترها از پسرها بالاتر است و دختران مجبورند با پسري ازدواج كنند كه از نظر تحصيلي پايين تر از آنهاست . بنابراين يا ازدواج نميكنند و يا ازدواج ميكنند و زندگي بر انها سخت مي شود در هر حال سفرش مي شود اگر شرايط محياست، ازدواج كنيد اگر همه شرايط در نظر گرفته شد، تحصيل مانع ازدواج نيست؛

فرد مناسب، منظور فرد ايده آل نيست مگر خود شما ايده آل هستيد كه ميخواهيد طرف مقابل ايده آل باشد ؟ منظور از مناسب ، يعني به خود ، خانواده و فرهنگت نگاه كن و انتخاب كن.

پس ازدواج مانع تحصيل نيست ؛ اما نوع انتخاب مانع تحصيل است موضوع اين نيست كه كسي را انتخاب كنيم كه همانند ما درس بخواند بلكه گاهي همسر با آنكه خود نتوانسته است ادامه تحصيل دهد، ولي واقعا احساس علاقه به تحصسيلات همسرش دارد و اين را مي توان در زندگي ديد. عشق به تحصيل ، بعضي اوقات در وجود فردي هست ولي به خاطر شرايط زندگي نمي تواند برود دنبال تحصيل. اين عشق را انتقال ميدهد به وجود همسرش . اين افراد زوج هاي موفقي هستند.

اگر نهايتاً مسير ازدواج در حين تحصيل را برگزيديد و نگران مشكلاتي هستيد كه با آن مواجه مي شويد ، به راه حلهاي زير توجه كنيد:

·  مي توانيد با مقدمات ساده و بدون تشريفات عقد شرعي كنيد، اما عروسي اصلي را به تأخير بياندازيد.

·  كار كردن همگام با تحصيل ، مي تواند در كاهش مشكلات اقتصادي شما تأثير بگذارد .

·  وقتي زندگي ساده و قانعي داشته باشيد ، آرامش فكري و روحي بيشتري خواهيد داشت ؛ در اين صورت راحت تر مي توانيد در مسائل علمي ، پژوهشي و صنعتي پيشرفت كنيد .

·  حمايت هاي والدين مي تواند در كاهش مشكلات دوران تحصيل مؤثر باشد.

·  وقتي هر دو زوج يا  يكي از زوجين محصل باشد ، انجام كارهاي منزل به طور مشترك صورت مي گيرد كه اين مسئله علاوه بر محبت و دلگرمي، اجر اخروي را هم به دنبال دارد.

·  با توافق يكديگر تا پايان سال تحصيل ، از بچه دار شدن جلوگيري كنيد و با آسودگي بيشتري به تحصيل بپردازيد .

گاهي اوقات والدين ادامه تحصيل فرزندشان را مانع ازدواج آنها مي دانند و با ازدواج انها مخالفت مي كنند در اين صورت فرزندان براي از بين بردن اشكال تراشي هاي غير منطقي و نا معقول بهتر است راهكارهاي زير را به كار بندند:

·  صحبت مستقيم ، معقول ،‌مؤدبانه، منطقي و همراه با احترام به والدين و گوشزد كردن اشكالات آنها و توجيه انها نسبت به غير منطقي بودن شيوه برخوردشان.

·  در صورت شرم و حيا و يا تأثير گذار نبودن صحبت مستقيم ، واسطه كردن افرادي كه حرف آنها در والدينشان مؤثر واقع ميگردد.

در پايان تأكيد مي كنيم  يكي از دلايل بالا رفتن سن ازدواج تحصيلات است كه ازدواج هاي دانشجويي علاوه بر كاهش تنشهاي روحي جوانان از بالا رفتن سن ازدواج جوانان نيز جلوگيري ميكند و همچنين از مزاياي جشنهاي ازدواج دانشجويي صرفه جويي اقتصادي براي زوجين است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم شهریور 1388ساعت 18:59  توسط سراستاد  |